Perşembe, Ağustos 02, 2012

Amatör Ruhun Sisteme Yenik Düştüğü An!

Güney Koreli eskrimci Shin A Lam, dün 1 saniyeliğine de olsa Olimpiyat finalindeydi. 1 saniye diyoruz çünkü hakemler sayacın sıfırlanmasına rağmen mücadelenin bitmediğine kanaat getirdi ve süre tekrar 1 saniyeye ayarlandı. Alman rakibi, Britta Heidemann son bir hamle yaptı ve puanı alarak finale çıkan taraf oldu.
Shin olan biteni anlamaya çalışırken koçu hemen itiraz etti. İtirazın işleme konması için Güney Koreli’nin pisti terk etmemesi gerekiyordu. Pisti terk etmek, yenilgiyi kabul etmek anlamına geliyordu. 25 yaşındaki Shin yaklaşık 45 dakika pistte oturdu. Birazdan başlayacak üçüncülük ve final maçlarına aldırmadan oturdu. Seyiriciler de bir süre Shin’in hakkının yendiğini düşündü ve alkışlarla ona moral verdi.
Güney Koreliyi kalkmaya ikna etmek isteyen bir yetkiliyi seyirciler ıslık yağmuruna tuttu. Shin göz yaşlarına yenik düştü. O biliyordu ki az önce son Olimpiyat şampiyonunu devirmişti. Şimdi böyle olmaması gerekirdi.
Sonradan anlaşıldı ki Güney Kore’nin itiraz edebilmesi için para yatırması gerekiyordu. Kapitalizm, olimpiyat ruhunu da esir almıştı. Seyirciler iyice sinirlenmeye başladı. Ancak bir süre sonra Shin’in koçu geldi ve sporcusunu ikna ederek gözyaşları içinde pistten ayrıldılar.
Belki Olimpiyat takviminin final kısmına ismini yazdıramadı ama amatör ruhuyla birçok sporseverin kalbine ismini yazdırmayı başardı. TRT HABER


Yazı bana ait değil ama bende özetlicek olsam bu şekilde birşeyler ortaya cıkardı... Başından beri takıp ediyorum bu etkinliği, açılış töreninde tüm sporcuların gözlerindeki o amatör ruhu gördüm... Hele ki bizim takımda! 
Bizim sporcularımızın üzerindeki bu anlamsız madalya baskısı, onların başarısızlıklara itiyor diyorlar... İşte bu bile bir baskı! Başarısızlık dediğiniz şey; 2012 olimpiyatlarına katılıp orada kürsüye cıkamama... Yapmayın ya bu organizasyona katılmak bile büyük başarı... Derya BÜYÜKUNCU, yüzmede 6. kez olimpiyatlara katıldı ki bu bile dünya rekoru... Ama konuşulan onun serilerinde başarısız olması... Adam eğer maddi desteği bulursam 7. olimpiyat organisazyonuna katılmak istiyorum diyor...
Amatör Ruhun en büyük temsilcisi bence Kaptan Bülent KORKMAZ'dır. O'nun yaptıkları üzerine ayrı bir yazı yazılmalı...
Yazıda da belirtiyorlar "Kapitalizm, olimpiyat ruhunu da esir almış!" diye.. Sizce neden 2012 Olimpiyatlarını İngiltre'de yapıyorlar.? Tek bir açıklama Ekonomik sıkıntı... Başka şeyler yazmaya gerek yok ama geçen yıllarda Yunanlıların yaşadığı durumu akıllarınızdan cıkarmayın...